اجرا

اجرا 1397-7-13 04:52:52 +03:30

اجرای نیروگاه خورشیدی اعم از مزرعه خورشیدی، نیروگاه صنعتی و نیروگاه خانگی ،دارای اهمیت فوق العاده‌ای می باشد . در نگاه اول افراد شاید درجه اهمیت این مرحله کمتر باشد ولی این گونه نیست ، کیفیت اجرای نیروگاه خورشیدی اهمیت زیادی دارد زیرا این مهم تاثیر زیادی روی راندمان نیروگاه و کیفیت عملکرد آن در طول ۲۰ سال دارد ، لذا در فرآیند ساخت نیروگاه خورشیدی عملیات اجرایی بسیار مهم می باشد.

اجرای عملیات فونداسیون ، نصب استراکچر‌های خورشیدی ، نصب پنل‌های سامانه، نصب اینورتر، نصب تابلوهای سامانه و شبکه نیروگاه، عملیات نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی در فاز DC، عملیات نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی در فاز AC، راه اندازی نهایی نیروگاه خورشیدی و درنهایت تعمیر و نگهداری  از مراحل مهم اجرای نیروگاه خورشیدی می باشند.

تیم پرتو انرژی با داشتن تجربه اجرایی مزارع خورشیدی و نیروگاه های صنعتی و خانگی به جزئیات عملیات اجرایی اشراف کامل داشته و با هزینه و زمان بهینه آن را به انجام می‌رساند.

استراکچرهای خورشیدی که به عنوان نگهدارنده پنل ها محسوب می شوند می بایست استحکام لازم جهت طول عمر نیروگاه که یک دوره بیست ساله می باشد را دارا باشند. برحسب اقلیم هر منطقه و نوع پنل و اینورتر ها استراکچر طراحی و اجرا می شود. همچنین زمان و هزینه نصب از پارامترهای طراحی می باشد که دارای اهمیت می باشد.

استراکچرهای خورشیدی بر روی فونداسیونهایی نصب می شوند که انواع مختلفی دارند اعم از فونداسیون بتنی، کوبشی، اسکرو و . نوع فونداسیون به موارد طراحی و شرایط منطقه ای وابسته می باشد. تیم پرتوعلاوه بر توانایی اجرای فوندانسیون بتنی با در اختیار داشتن دستگاه کوبش قابلیت اجرای فوندانسیون کوبشی و اسکرو را هم دارا می باشد.

نصب و اجرای الکتریکال و همچنین اینورتر یکی از بخش های اجرای نیروگاه خورشیدی می باشد. اینورتر ها به دو نوع سنترال و استرینگ تقسیم شده که هر یک از آنها مزایا و برتری های نسبت به دیگری دارند. در بحث اجرا نیز هر کدام از انواع اینورتر نکات فنی و مهندسی خاص خود را دارند.

کابل کشی ها و سایر موارد که در سمت DC نیروگاه قرار دارد از جنبه های مختلفی مهم می باشد. طول کابل کشی ها روی میزان اتلاف جریان ، راندمان نیروگاه و هزینه ی تمام شده نیروگاه تاثیر مستقیم دارد. لذا اجرای نیروگاه با کمترین میزان مصرف کابل ممکن بسیار مهم می باشد.

سمت AC نیروگاه و کابل کشی های آن از حساسیت خاصی به دلیل حجم و نوع ولتاژ و جریان عبوری از آن برخوردار است. اینورتر و تابلوهای فشار قوی و طراحی های مربوطه از حساسیت خاصی برخوردار می باشد که تجربه و دانش فنی از مهم ترین موارد مورد نیاز در آن می باشد.

نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی از تامین تجهیزات آغاز گردیده و با اتصال به شبکه خاتمه می یابد. المان های نصب و اجرا از موارد تاثیر گذار در زمان و هزینه و عملکرد خواهند بود.

از مزایای مهم نیروگاه خورشیدی این است که هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به دیگر نیروگاهها  بسیار پایین می باشد، با این حال تعمیر و نگهداری روی خروجی نیروگاه و درآمد حاصل از آن موثر است ، برای مثال می توان از شستشوی منظم پنل ها به عنوان الزام مهم نگهداری نیروگاه یاد کرد .

نظارت بر طراحی و تامین تجهیزات و اجرای نیروگاه خورشیدی از الزامات مهم پروژه می باشد. ناظر از تجربه اجرایی کافی برخوردار می باشد و مسلط بر موارد فنی و اجرایی می باشد.

تست های طراحی و اتصال نیروگاه به جهت راندمان جزیی و کلی دارای اهمیت می باشد. نوسانات و افت های ناشی از طراحی و اجرا مهم بوده و مستقیما بر روی میزان خروجی نیروگاه تاثیر می گذارد. تست های حین و بعد از راه اندازی از نظر استرینگ بندی ها و المان های موجود نشانگر وضعیت نیروگاه می باشد.

پنل های خورشیدی به عنوان مولد الکتریسیته بر روی استراکچرها نصب خواهند شد. جهت نصب پنل، استراتژی های مختلفی اعم از کلمپ، پیچ و مهره و … استفاده خواهد شد. سرعت نصب یکی از المان های مهم در کار می باشد.